top of page

Petra Matějová, první host Rejchova kvarteta

Petra Matějová je přední českou interpretkou, která se věnuje hře na historický klavír. Jedním z jejích nejpřínosnějších projektů pro českou hudební scénu je souborné nahrání sólového klavírního díla raně romantického skladatele J. V. H. Voříška. Není proto s podivem, že Rejchovo kvarteto oslovilo právě Petru ke spolupráci na projektu věnovaném Voříškovým současníkům - A. Rejchovi a J. N. Kaňkovi.V květnu Vás čeká Vaše první spolupráce s Rejchovým kvartetem. Na programu bude, jak jinak, než hudba Antonína Rejchy, která nezřídka klade vysoké nároky na interprety. Platí to i v případě klavírního kvintertu?

Ano, ale trochu v jiném smyslu, než jsme u komorní hudby tohoto období zvyklí. Dovolím si říci, že ve většině komorní hudby s klavírem prvních desetiletí 19. století, zejména v obsazení tří a více nástrojů, má klavír naprosto dominantní roli, party jsou často postavené na dialogu dvou "jednotek" - klavíru a ansámblu, ať již smyčcovému nebo dechovému. Oproti tomu je Rejchův klavírní kvintet spíše rozsáhlou komorní symfonií s daleko vyrovnanějšími party všech nástrojů, a klavírní part pravidelně střídá sólovou polohu s rozmanitými druhý faktury harmonických nebo ornamentálních orchestrálních hlasů.


Na zahajovací koncert Komorního cyklu Rejchova kvarteta uvedete také ve světové premiéře klavírní kvintet méně známého skladatele Jana Nepomuka Kaňky. Je to Vaše první setkání s jeho tvorbou?

Ano, přiznám se, že s Kaňkou se setkávám poprvé. Jsem překvapená, jak daleko do virtuózně-kantabilního stylu 19. století jeho tvorba i přes ranou dobu vzniku sahá, soudě alespoň podle připravovaného Kvintetu C dur.

41 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page