top of page

Nový primárius na zahajovacím koncertu

Adéla Štajnochrová pohotově zaskočila za našeho primária Ivana Ilieva, kterého protiepidemiologická opatření zastihla v zahraničí. Bude to její první spolupráce s Rejchovým kvartetem. Přesto má Adéla bohaté kvartetní zkušenosti. Co tě láká na komorní hře, specificky smyčcovém kvartetu?

Komorní hudba mě provází od útlého dětství, jsem odchovanec Českého tria a považovala jsem za samozřejmé, že se hře ve stejném ansámblu budu věnovat. V klavírním triu jsem také strávila krásné roky, ke smyčcovému kvartetu jsem musela dozrát. Dříve mi ve zvuku čtyř smyčců chyběla větší škála barev a tíhla jsem k větším souborům s dechovými nástroji nebo klavírem. Dnes si plně vychutnávám to, jak skladatelé s kvartetem zacházejí jako s jedním nástrojem. Zvláště u Beethovena je ten pocit velmi silný.


Tato doba skýtá mnoho výzev pro praktikující hudebníky. Jak se pro Tebe změnil život v současných pandemických opatřeních?

Nedokážu odpovědět pouze jako hudebník. Jsem také matka smečky dětí a manželka supervytíženého muzikanta. Takže nám pandemie věnovala rok společného času. Pro muzikanty je to doba složitá a nepřející, ale nejsme zdaleka jediní a musíme být rozumní a vytrvalí. Já jsem se rozhodla věnovat více učení, i pouhý online kontakt s mou loňskou jedinou žačkou mi přinášel tolik radosti a pocitu smysluplnosti, že jsem s vděkem přijala možnost rozšířit si podstatne třídu.


Kultura jako taková prochází obdobím transformace, kdy se snaží přizpůsobit změnám různorodých opatření. Co si myslíš, může být východiskem z této situace?

Mám z budoucnosti kultury velké obavy vzhledem k ekonomické krizi, která nás čeká. U výtvarného umění napriklad vidím v různých online aktivitách více smyslu než v hudbě. Virtuální prohlídky výstav a muzeí mě velmi lákají. Jsou ale odvětví, která to budou mít složitější. Nejsem žádný vizionář, momentálně se držím spíše při zemi…

29 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page