DSC02021 - B.jpg

Komorní cyklus Rejchova kvarteta

I’m a paragraph. Double click

me or click Edit Text. It's easy  to make it your own.

Tisnov 2.jpg

6.5.

Rejcha, Kaňka

Stará radnice, Brno

21.10.

Tekla Podleská

Radnice, Tišnov

3.11.

Mysliveček

Kostel Sv. Václava,

Tišnov

17.11.

Fandango

Lomnice

Naši hosté

Petra Matějová

  • Facebook Sociální Icon

Již řadu let spojuje Petra Matějová ve své kariéře hru na moderní klavír i na jeho historické podoby. Její snahou je každý repertoár maximálně přiblížit zvukové a interpretační estetice doby, ve které vznikal, což souvisí také s výběrem odpovídajícího typu nástroje. K tomuto interpretačnímu proudu se přiklonila zejména během šestiletého pobytu v Paříži, kde se po absolutoriu na pražské AMU a Konzervatoři specializovala ve hře na kladívkový klavír.

Na moderní i historický klavír nahrála mnoho snímků pro Český, Slovenský a Španělský Rozhlas (Rejcha, Mozart, Janáček, Fibich, Voříšek, Tomášek, Franck, Haydn, Mendelssohn, Beethoven) a pro francouzskou televizní stanici Mezzo (Schubert). V roce 2004 natočila v Paříži sólové CD s díly Voříška, Beethovena a Schuberta. V roce 2012 dokončila kompletní nahrávku Voříškova sólového klavírního díla pro Český rozhlas. Od podzimu 2018 vede třídu kladívkového klavíru na Krakovské hudební akademii.

Pavla Radostová

  • Facebook Sociální Icon

Od 5 let zpívá s rodinným souborem Musica Laetitia, který se věnuje převážně barokní hudbě. Na ZUŠ Antonína Dvořáka v Lipníku nad Bečvou navštěvovala hodiny zpěvu a klavíru. Vystudovala Konzervatoř Brno ve třídě MgA. Blanky Morávkové. Zde se zúčastnila projektů Operního studia. Nyní studuje na JAMU u paní Natálie Romanové-Achaladze. Během studií se pravidelně zapojuje do inscenací Komorní opery. Je členkou několika souborů: Ensemble Opera Diversa, Czech Ensemle Baroque, Tupá Šídla, Musica Laetitia, atd. Spolupracuje s Brno Contemporary Orchestra pod vedením dirigenta Pavla Šnajdra, dále příležitostně s Ensemble Inégal (um. vedoucí Adam Viktora) či Musicou Aeternou (um. vedoucí Peter Zajíček), hostuje v několika sborech, např. Moravan Kroměříž. V roce 2018 debutovala v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Své vzdělání si rozšiřuje pravidelnou účastí na pěveckých kurzech a workshopech.

Jan Krejča

  • Facebook Sociální Icon

studoval nejprve hru na renesanční loutnu pod vedením Rudolfa Měřinského a poté svůj zájem, již jako samouk, rozšířil o theorbu a barokní kytaru. Zúčastnil se četných interpretačních kurzů pod vedením E. Mascardi, H. Smithe, L. Sayce, J. Lindberga a dalších. Zejména jako vyhledávaný hráč bassa continua spolupracuje s mnoha domácími a zahraničními soubory (Collegium Marianum, Collegium 1704, Ensemble Tourbillon, Capella Regia, Societas incognitorum, Verba Chordis, Musica Florea, Harmonologia aj.), ale vystupuje též sólově a věnuje se i pedagogické činnosti.  Opakovaně koncertuje na festivalech, jako je Pražské jaro, Pražský podzim, Concentus Moraviae, Svatováclavský hudební festival, Haydnova Lukavice, Letní slavnosti staré hudby apod. Podílel se na četných nahrávkách pro ČT, ČR, Arta records, Supraphon, Rosa aj. Nahrál sólové album Intavolatura di Tiorba pro firmu Arta records.

 

Program

Kvintety s fortepianem

Křišťálový sál, Stará radnice, Brno

A. Rejcha, J. N.  Kaňka - klavírní kvintety

Rejchovo kvarteto, Petra Matějová, j. h. - fortepiano

 

 

Antonín Rejcha i Jan Nepomuk Kaňka se považovali za přátele L. van Beethovena. První mu nabízel své služby překladatele z francouzštiny, druhý mu radil v právních záležitostech. Oba však byli výjimečnými skladateli.

Tekla Podleská - berounská operní diva

Radnice, Tišnov

Naumann, Dittersdorf, Piccini, Anfossi, De Majo, Gugliemi, Piccinni, Reichardt, Sacchinni, Schwanberger, Traetta

Rejchovo kvarteto, Pavla Radostová, j.h. - soprán

 

Popularita operních představení v 18. století byla obrovská. Dokonce tak, že si nadějní zpěváci a fanoušci hudebních produkcí objednávali kopie árií a operních výstupů a zakládali domácí hudební archívy. Jednou z největších takových privátních sbírek jsou notové opisy Tekly Podleské nacházející se dnes v Berounském archívu. Tekla Podleská byla velice nadanou a vyhledávanou operní pěvkyní, kterou si zvali k operním produkcím a koncertním vystoupením po celé Evropě.

Myslivecek.jpg

Mysliveček 240

Kostel Sv. Václava, Tišnov

Josef Mysliveček: Smyčcové kvartety, Op. posth.                                                          

Josefa Myslivečka patří k jedné z nejzajímavějších osobností české minulosti. Vzor pro svobodomyslné umělce svým způsobem života, pro generace skladatelů svým talentem a pílí. Šestice smyčcových kvartetů patří mezi poslední z Myslivečkových děl, jejichž obnovená premiéra bude stěžejní částí tohoto koncertu.

Fandango

Lomnice

Schmelzer, Brentner , Boccherini

Rejchovo kvarteto, Jan Krejča, j. h. - kytara, theorba

 

Kytara je nástrojem jak uměleckým, tak lidovým. Na této dvojznačnosti zakládá svůj program Rejchovo kvarteto ve spolupráci s hráčem na historické drnkací nástroje Janem Krejčou. Chronologickou linií mohou posluchači poznat španělské inspirace od raně barokních děl J. H. Schmelzera, až po pozdně klasicistní Fandango L. Boccheriniho.

Za podpory:                                              

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now